Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

17 sierpnia 2020
Zdjęcie 1

W dniu 14 sierpnia 2020 roku w Nowym Targu, odbyły się obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Rocznica bitwy warszawskiej, przypadająca na 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od 1992 roku jest także Dniem Wojska Polskiego.

By organizowane w Nowym Targu wspólne, powiatowo-miejskie obchody setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” nie kolidowały z tradycyjnym odpustem w Ludźmierzu, urządzono je w piątek, przed uroczystościami w ludźmierskim Sanktuarium.

Rozpoczęte wieczorną Mszą św. W kościele św. Katarzyny, po przemarszu pocztów sztandarowych z kościoła przed ratusz, przeniosły się one na rynek. Razem z delegacjami powiatu, miasta, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, zespołu „Młode Podhale”, oddziałów Związku Podhalan nowotarskiego i poronińskiego; nowotarskiej OSP, „Solidarności”, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK – świętowała grupa obywateli może nie największa, ale najbardziej świadoma historycznej rangi upamiętnianego wydarzenia. 

Powiat Nowotarski reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak oraz Radny Powiatu Nowotarskiego Adam Jurek.

Wszystko odbywało się w wieczornej scenerii tętniącego jeszcze życiem rynku.  A miejsce jest szczególne, bo to nasi przodkowie na frontowej ścianie ratusza, po lewej stronie wejścia, w 10-lecie „Cudu na Wisłą”, umieścili kamienną, kutą tablicę.

Bitwa Warszawska ocaliła Europę przed bolszewicką nawałą. Jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Dlatego w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” – wiktorii trudnej do wytłumaczenia w racjonalny sposób – oddajemy hołd bohaterstwu polskiego żołnierza II Rzeczypospolitej, państwa, które świeżo po odzyskaniu niepodległego bytu musiało zdobyć się na nadludzki wysiłek w obronie suwerenności swojej i Europy.

Wojnę polsko-bolszewicką zakończył podpisany w marcu 1921 roku traktat ryski. 17. września 1939 roku jednak rozpoczęła się kolejna agresja sowiecka na Polskę, a wszystkie wcześniejsze traktaty, w tym ryski, zostały uznane za  zawarte z „nieistniejącym państwem”.

Podczas uroczystości na rynku miło było zagrzać serca, podnieść ducha i westchnąć w podziwie dla bohaterów bitwy warszawskiej przy dźwiękach pieśni wykonywanych przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Marcina Musiaka.

Źródło tekstu: podhaleregion.pl
Zdjęcia: https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/71402/Msza_swieta_i_kwiaty_na_Rynku_w_rocznice_Bitwy_Warszawskiej_zdjecia.html