Kadeci szkoleni w kwatermistrzostwie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kadeci szkoleni w kwatermistrzostwie

21 grudnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

9-osobowa grupa kadetów z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta – adeptów pożarnictwa, odwiedziła nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Kolejna z cyklu takich systematycznych wizyt pozwoliła na poznanie kwatermistrzowskich możliwości Jednostki, sprzętu i środków transportu, które służą spełnianiu tej ważnej roli, umożliwiając działania w każdym terenie.

Wiele elementów tzw. zestawu kwatermistrzowskiego było wykorzystywanych np. podczas akcji związanej z pamiętnym wybuchem gazu w bloku przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Targu, gdzie zginęły dwie osoby, a kilka mieszkań uległo zniszczeniu.

W progach Jednostki witał kadetów jej dowódca – bryg. Janusz Barnaś, przydzielając gościom strażaka-instruktora do kilkugodzinnych zajęć. Z nim kadeci poznawali mercedesa z naczepą, który przewozi kontener kwatermistrzowski i dodatkowo przyczepę z częścią sanitarną. Potężna gabarytowo naczepa mieści w swoim wnętrzu namioty o nadmuchiwanym szkielecie, zdolne zapewnić schronienie i miejsce wypoczynku 60 osobom (każdy jeden na 10 osób), generator prądu, sprzęt oświetleniowy, przedłużacze, łóżka, stoliki, karimaty, śpiwory, nagrzewnice, kamizelki ratunkowe i wiele innego sprzętu.

Przyczepę sanitarną wypełniają z kolei zbiornik z wodą, prysznice, toaleta. Poznając to wyposażenie, kadeci mieli okazję uczestniczyć w sprawdzaniu jego stanu technicznego i rutynowej konserwacji.

Warto dodać, że standard zestawu kwatermistrzowskiego, jaki posiada nowotarska Jednostka, kwalifikuje ją do udziału również w akcjach międzynarodowych.

Tekst i fot.: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu