Dzisiejsze Betlejem w Sieniawiańskim Dworze | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dzisiejsze Betlejem w Sieniawiańskim Dworze

3 stycznia 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Wszyscy dla Dziedzictwa

Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie

 

W Sieniawie zakończono rok staropolską tradycją, wspólnym kolędowaniem, któremu towarzyszyła Góralska Kapela Sieniawianie. Po Mszy świętej wszyscy udali  do pobliskiego Dworu na podsumowanie roku. Ksiądz Andrzej  Jeleń Proboszcz Parafii  św. Antoniego w Sieniawie poświęcił i pobłogosławił temu dziełu życząc  dalszego działania w planowanych przedsięwzięciach aby niosły nam wszystkim wspólne dobro.

Po poświęceniu Góralska Kapela Sieniawianie nadała przepięknego charakteru kolędowaniu śpiewając i grając nowonarodzonemu dzieciątku, którego symbolem specjalnie na tą okazję  została wyrzeźbiona przez lokalnego artystę Piotra Długopolskiego rzeźba, która pozostaje w kolekcji dworskiej .

Dzisiejsze Betlejem w Sieniawiańskim Dworze to kolejna uroczystość, która pod fachowym nadzorem Róży Antolak-Wójtowicz, nawiązującej   do kultywowania  tradycji staropolskich, nadała  charakter  ducha. Do wykonania głównej Szopki użyto figury dzieciątka z własnej  kolekcji. Ponadto po raz kolejny figury  Świętej Rodziny przywieziono z Bawarii  z Gröbenzell – to  dzięki wielkiemu wsparciu rodzinie Kreutz, która pomagała  w tej uroczystości udostępniając swoje dzieła  sztuki. Od 1946 roku zajmują się  rzeźbiarstwem w drewnie, rzemiosłem artystycznym oraz specjalizują się w wykonaniu szopek  bożonarodzeniowych i  figur Świętych,  są jednymi z najbardziej znanych osób w Bawarii.

W trakcie uroczystości można było oglądać prezentację Szlakami  dziedzictwa Sieniawy. Odbyła się również wystawa rękodzieła ludowego regionalnego oraz szopek, które zostały złożone do ogłoszonego III  Konkursu Szopek Regionalnych. Główną  nagrodę  otrzymali uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. M. Zaruskiego w Bielance, pod opieką Pani  Elżbiety Wagner, dla której należą się wyrazy podziękowania za włączenie młode pokolenia w rękodzieło artystyczne. Pozostałe szopki  również wyróżniono. Nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie i zostały przekazane laureatom. Udział w kolędowaniu wzięli również:  Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy i przybyli turyści.

Poświęcono również chwilę na poezję lokalnej poetki Pani Marii Langer, która recytowała swoje wiersze napisane  na okres świąteczny.  

Kultywując tradycje staropolskie, regionalne oraz  kształcące postawy historyczne Sieniawa w niedzielę stała się centrum kultury. Była również okazją do oglądania wystawy Granice Rzeczpospolitej 1918-1945, wypożyczonej z Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki, która jeszcze do 7 stycznia 2020 roku znajduje się w parku. Wystawa  prezentuje zagadnienia związane z formowaniem się państwa polskiego na przestrzeni ostatnich 100 lat, któremu  towarzyszyły  wojny, powstania, plebiscyty i trudne  najczęściej relację ze wszystkimi niemal sąsiadami  Polski.

Uroczystość była również okazją  do zakończenia i podsumowania prac konserwatorskich wykonanych w roku 2019 ponieważ dzięki otrzymaniu dofinansowania przez  Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie został wykonany następny etap prac.

Wszystkim związanych  i niosących  pomoc w przedsięwzięciach mających na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz przekazywanie jego wartości naszym pokoleniom należą się serdeczne podziękowania.

 

Test i fot.:  Krystyna Wójtowicz

Dekoracje:  Róża Antolak-Wójtowicz

Przygotowanie:  Elżbieta Wójtowicz,  Ewa Wójtowicz,  Rafał Wójtowicz, Krzysztof Wójtowicz