Bezpieczeństwo przez duże „B”, czyli akcja Bezpiecznie na rowerze | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Bezpieczeństwo przez duże „B”, czyli akcja Bezpiecznie na rowerze

8 sierpnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Festyn Białczański to punkt kulminacyjny w kalendarzu eventów CEO w Bezpiecznie na Nartach. Dwa dni, podczas których tysiące turystów (ale i mieszkańców Podhala) można było przekazać to, co w naszej akcji najważniejsze – dużą dawkę profilaktycznej wiedzy.

3 i 4 sierpnia na Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej odbyła się kolejna, a zarazem ostatnia z cyklu, akcja Bezpiecznie na rowerze - impreza edukacyjna zorganizowana pod hasłem „Wspólnie dla bezpieczeństwa” wraz z partnerami i patronami akcji. Prowadzącym akcję był jej pomysłodawca i organizator Tomasz Witek, twórca również zimowego eventu Bezpiecznie na nartach. Wydarzenie towarzyszyło XXIII edycji Festynu Białczańskiego - organizowanego nieprzerwanie od 1996 roku.

Bezpiecznie na rowerze to pomysł na promowanie szeroko pojętego bezpiecznego zachowania wśród użytkowników jednośladów oraz na przekazanie im w przystępny sposób wiedzy na temat pozytywnych postaw i obowiązujących przepisów, o których zazwyczaj zapominamy. Tymczasem kilka prostych, uniwersalnych rad może realnie uratować nam życie: stosowanie obowiązkowego oświetlenia, odblasków, noszenie kasku ochronnego, jazda na sprawnym sprzęcie, zgodnie z przepisami czy zakaz poruszania się po drodze po spożyciu alkoholu – to wiedza, która wydaje się nam oczywista, tymczasem niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach z udziałem rowerzystów, spowodowanych właśnie brakiem zastosowania tych podstawowych zasad.

Całość wydarzenia poprowadził Tomasz Witek, który przygotował dla zgromadzonych wiele edukacyjnych atrakcji – takich jak chociażby próba prowadzenia roweru w alkogoglach czy quizy dotyczące znajomości przepisów drogowych. Wydarzenie podczas kilku edycji przyciągnęło również organizacje, które z pojęciem bezpieczeństwa mają do czynienia na co dzień: przedstawicieli straży pożarnej, policji i lokalnych władz.

Uczestnicy - w ramach hasła „Wspólnie dla bezpieczeństwa” - mieli też okazję zapoznać się z podstawami obrony osobistej, dzięki reprezentantom Krav Maga Podhale, którzy pokazywali, w jaki sposób bronić się przed potencjalnym napastnikiem.

Akcję wsparła także Medical Clinic Podhale, wielospecjalistyczna klinika z Waksmundu koło Nowego Targu wraz z Europejskim Centrum Chirurgii Ręki, reprezentowanym przez doktora Pawła Zejlera, jednego z najlepszych w Polsce specjalistów chirurgii ręki, który tłumaczył uczestnikom, jak unikać urazów, szczególnie podczas aktywności wakacyjnych.

Można było również skorzystać z profesjonalnych pokazów udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych przez Podhale Rescue Team, a także podziwiać pokaz ambasadora akcji, specjalistę od rowerowych akrobacji, mistrza polski w trialu - Wojciecha Pałasza. Poza setkami uczestników, w akcji aktywnie wzięły udział takie osobistości, jak wójt Gminy Bukowina Tatrzańska - Andrzej Pietrzyk, prezes Tatry Ski - Adam Marduła, Paweł Nowobilski - organizator festynu oraz skoczek narciarski Wojciech Marusarz. Dołączyli do niech przedstawiciele term: Gorący Potok oraz Term Chochołowskich, a także firmy: Uvex, Viking, stowarzyszenie Kocham Ząb, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A, urokliwy pensjonat Markowy Dworek, ekipa filmowa z Podhale Group, tor kartingowy z Białki Tatrzańskiej  oraz wolontariusze z I Oddziału Santander Bank Polska w Zakopanem, w ramach akcji #WolontariuszSantander. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie i aktywne uczestnictwo!

Warto podkreślić, iż akcja Bezpiecznie na rowerze jest partnerem edukacyjnym Tatrzańskich Wici, w ramach których odbył się Festyn Białczański, za co jesteśmy bardzo wdzięczni Helenie Buńdzie, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

Ogromna dawka wiedzy, a przy okazji świetna zabawa dla całych rodzin - tak można podsumować tegoroczną edycję Bezpiecznie na rowerze. Organizatorzy wyrażają ogromną nadzieję, że wiedza, którą przekazali uczestnikom, będzie dla nich przydatna i pozwoli im na bezpieczne spędzenie wakacji oraz szczęśliwy powrót do domów. Kolejna edycja – już za rok!

Tekst:  Paulina Mróz
Zdjęcia:  Michał Sobański

www.bezpiecznienarowerze.org