Zimowe szkolenie kadetów w jedostce wojskowej | Wiadomości

Strona główna

Zimowe szkolenie kadetów w jedostce wojskowej

11 grudnia 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Podczas kolejnego z comiesięcznych wyjazdów do jednostki patronackiej – 5. Batalionu dowodzenia w Krakowie-Rząsce, wilgotna, zimna, śnieżna aura nie rozpieszczała już kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży.

Uczestnicy tych ćwiczeń to uczniowie klas I wojskowo-policyjnej i II wojskowej. Najpierw, na placu, musieli oni przejść szkolenie z musztry indywidualnej i zespołowej, obejmujące m.in. zwroty w miejscu, wstępowanie i występowanie z szeregu, przesunięcie szyku, marsz krokiem równym i defiladowym.

W pomieszczeniach budynku jednostki odbywały się już ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy w przypadku różnych urazów, a najwięcej uwagi poświęcono podtrzymaniu i przywracaniu funkcji życiowych, czyli resuscytacji.

Mając do dyspozycji kabel i aparaty polowe, kadeci szkolili się w podłączaniu aparatów i nawiązywaniu łączności metodą tradycyjną.

Elektroniczny system CYKLOP pozwolił uczyć się celowania i trenować strzelanie z karabinka Beryl leżąc i z pistoletu P-83 w pozycji stojącej. Uczyli się składania i rozkładania broni, poznawania jej budowy i podzespołów oraz parametrów taktyczno-technicznych: kaliber, ilości amunicji mieszczącej się w magazynku, parametry taktyczno-techniczne, przeznaczenie.

Program pobytu w krakowskiej jednostce składał się więc z intensywnych, praktycznych szkoleń. Podczas kolejnego wyjazdu do jednostki, jeszcze przed świętami, kadeci będą ćwiczyć i doskonalić nabyte umiejętności.

 

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.