Wszyscy dla Dziedzictwa. Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wszyscy dla Dziedzictwa. Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie

14 czerwca 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyła się w Parku przydworskim STAROPOLSKA BIESIADA RODZINNA, w której wzięły udział dzieci, młodzież , mieszkańcy Sieniawy i innych miejscowości oraz miłośnicy naszego dziedzictwa. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber.

Po uroczystej mszy świętej z okazji Odpustu Św. Antoniego, podczas której zostały poświęcone lilie oraz chlebki św. Antoniego dobył się przemarsz uczestników ze Sztandarami Szkoły Podstawowej pod opieką Jolanty Wójciak oraz Straży Pożarnej w Sieniawie do Parku aby wspólnie świętować. Po powitaniu Gości przez Dyrektor GOK Annę Piaskowy oraz Opiekunów Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniawie na scenę zawitały dzieci z gminnego przedszkola w Sieniawie, które pięknie zaśpiewały. Można było również podziwiać prace przedszkolaków z Sieniawy pt. „Szlakami Naszego Dziedzictwa”, które zostały przez dzieci przygotowane ze starannością i wielkim wkładem pod opieką grona pedagogicznego z Przedszkola w Sieniawie.

Następnie na dziedzińcu dworskim uczniowie Szkoły Podstawowej zatańczyły taniec poloneza, który został specjalnie do tego wydarzenia przygotowany przez opiekuna Krystynę Budziak. Mieszkańcy i miłośnicy kultury z podziwem uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wielu sympatyków Dworu przybyło  w strojach  dworskich i regionalnych. Staropolskim zwyczajem przed Dwór zajechały bryczki, przybyły Panie w strojach szlachcianek, Panowie w strojach regionalnych, inni jako  folwarczni chłopi. Odbył się także pokaz koni dworskich,  a nad całością  królowała  stara polska muzyka dworska. Spektakl w wykonaniu aktorów studia teatralnego KRAK ART z Krakowa „Pan Twardowski” oraz animacje dworskie dla dzieci, wszystkich uczestników przeniosły do dawnej epoki.

Po części dworskiej nastąpiła część regionalna, która została zaprezentowana przez powstający zespół góralski z Sieniawy pod opieką Jakuba Rusieckiego. Przepięknie wystąpił Zespół Majeranki z Rabki Zdroju pod kierownictwem Doroty Majerczyk. Przygotowany z wielką starannością i precyzją. Wieloletnią pracę kierownik zespołu można było podziwiać w Sieniawiańskim Parku i gratulować efektów pracy. Wiele serca w to wydarzenie włożyły również przyszli artyści lokalni- wokaliści studia Piosenki YOUNG STARS pod kierownictwem Beaty Czajki. Nie zabrakło też warsztatów twórców regionalnych przygotowanych przez Grażynę Habieda wraz z Kają. Dzieci mogły dla swoich rodziców wić przepiękne kolorowe wianki. Było również wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Koło Gospodyń Dworskich przygotowało kulinaria dworskie. Odbyła się także wystawa prac rzeźbiarza Pana Dawida Swięch. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa Szukamy Skarbu, prowadzona przez historyka Krystiana Wisłę, który zawsze służy pomocą podczas każdego wydarzenia w Parku przydworskim przekazując pokoleniom historie związane nie tylko z lokalnym dziedzictwem materialnym ale również niematerialnym. Wielki wkład w przedsięzwzięcie mieli miłośnicy, którzy służyli pomocą. Każde wydarzenie jest archiwizowane i dokumentowane przez Pana Roberta Wisłę.

Uroczystość miała na celu społeczne upowszechnianie i promowanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego materialnego jak i niematerialnego i jego wartości oraz kultywowanie tradycji regionalnych i staropolskich. Za wystrój  i stroje dworskie była odpowiedzialna Róża Antolak-Wójtowicz, która z wielkim sercem i dużym zaangażowaniem wprowadziła wszystkich w dawne czasy. „Wszyscy dla Dziedzictwa“ dominowało na naszym wydarzeniu, które jest również częścią etapu Rewitalizacji Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniawie. Powstało stoisko dworskie i była możliwość zakupu pamiątek dworskich oraz przetworów tradycyjnych. Zakupując pamiątki każdy mógł wesprzeć to wielkie dzieło, które ma na celu odtworzenie go w formie pierwotnej aby służyło społeczności.

Podziękowania od Opiekunów Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniaw należą się:

Staroście Powiatu Nowotarskiego Krzysztofowi Faberowi za objęcie patronatem.
Wójtowi Gminy Raba Wyżna Andrzejowi Dziwiszowi za objęcie patronatem.
TV Podhale, które rejestruje każde wydarzenie dla Zespołu Parkowo – Dworskiego.
Wszystkim zaproszonym gościom.
Wszystkim, którzy wsparli inicjatywę WSZYSCY DLA DZIEDZICTWA GOK,
Bankowi Spółdzielczemu w Rabie Wyznej,
Pracowni Architektury Zubek Studio, Maciej Zubek z Nowego Targu,
Przedsiębiorstwu Handlowemu PAKFOL z Nowego Targu,
Zakładowi Masarskiemu Garb z Nowego Targu,
Hurtowni Kwiatów Tatraflor z Nowego Targu,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieniawie
Wszystkim, którzy służą pomocą podczas rewitalizacji.
 

Wykonawcą  projektu jest architekt mgr inż. Maciej Zubek, który wniósł bardzo wielki wkład w projekt dbając również o sprawy administracyjne.

Tekst i fot.: Zespół Parkowo Dworski w Sieniawie