W jednostce wojskowej – ćwiczenia i rozmowy | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

W jednostce wojskowej – ćwiczenia i rozmowy

23 grudnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Ostatni w tym roku kalendarzowym wyjazd kadetów z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta do jednostki patronackiej - 5. batalionu dowodzenia w Krakowie-Rząsce - służył utrwaleniu już zdobytych umiejętności, ale i wzbogacał o nowe doświadczenia. Pogoda na szczęście jeszcze sprzyjała ćwiczeniom w warunkach poligonowych.

Musztra zespołowa to stały element pobytu mundurowej młodzieży w krakowskiej jednostce. Żeby można się było pochwalić efektem – trzeba trenować, trenować, trenować… Wojsko to też prezencja.

Laserowy trenażer „Cyklop” był z kolei pomocą w trenowaniu strzelania z broni długiej. A że umiejętność nawiązywania łączności telefonicznej w warunkach polowych to jeden z podstawowych obowiązków żołnierza – szkolili się w tym również kadeci, rozwijając sieć kablową i podłączając aparaty.

Bardzo ważny aspekt wizyt w jednostce patronackiej to także możliwość bezpośredniego kontaktu z żołnierzami zawodowymi, którzy chętnie i wyczerpująco udzielają kadetom odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnej służby w wojsku, ścieżki rozwoju, życia w koszarach. Te wyjaśnienia dają młodzieży prawdziwy obraz służby wojskowej, dostarczają wiedzy i impulsów pomocnych w wyborze dalszej drogi kształcenia i zawodowej kariery. 

Tekst i fot.: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu