Projekt „Ludzie, nie Liczby” w Liceum w Krościenku nad Dunajcem | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Projekt „Ludzie, nie Liczby” w Liceum w Krościenku nad Dunajcem

4 marca 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Projekt „Ludzie, nie Liczby” w Liceum w Krościenku n. D.

25 lutego 2019 roku naszą szkołę odwiedził Dariusz Popiela. Nie była to jego pierwsza wizyta. Ta jednak była wyjątkowa, ponieważ przybył wraz z ekipą telewizyjną Dzień Dobry TVN. Jak zwykle spotkał się z naszymi uczniami, którzy traktują go jak przyjaciela Liceum. Wszystko to odbyło się przy okazji kręcenia materiału TVN o projekcie, w którym braliśmy czynny udział. Efekt końcowy pracy ekipy możecie Państwo zobaczyć w Dzień Dobry TVN https://dziendobry.tvn.pl/a/dariusz-popiela-kajakarz-ktory-przywraca-pamiec-o-zydach oraz w Faktach https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/kajakarz-dariusz-popiela-uporzadkowal-zydowski-cmentarz-w-kroscienku,914661.html

A jak to wszystko się zaczęło? W lutym 2018 roku zatelefonował do dyrektora lokalny działacz Jakub Dyda – absolwent „Żeromskiego”. Opowiadał o zapomnianym kirkucie w Krościenku oraz o sportowcu Dariuszu Popieli (reprezentancie Polski w kajakarstwie górskim, zdobywcy wielu trofeów w kategorii K-1, olimpijczyku z Pekinu 2008. https://www.facebook.com/dariusz.popiela/, który zajmuje się historią Żydów w Krościenku. Potem sprawy potoczyły się już szybko: pierwsze spotkanie z Panem Popielą, omówienie szczegółów zaangażowania uczniów w projekcie „Ludzie, nie liczby”. https://www.facebook.com/LudzieNieLiczby/, wizyta na zaniedbanym kirkucie. Od samego początku kontakty układały się doskonale. Wstępem do projektu było zdobywanie wiedzy i edukowanie młodych ludzi – uczniów. 17 kwietnia 2018 r., Darek zorganizował wycieczkę dla uczniów naszego Liceum oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Krościenku, do miejsca pamięci – obozu zagłady w Bełżcu. Dlaczego właśnie tam? Bo do tego obozu hitlerowcy wysyłali na śmierć Żydów z naszej okolicy. Po drodze Darek ujął uczniów, opowiadając im z wielkim zaangażowaniem historię Żydów z Krościenku - zarażając ich swoją pasją do poszukiwania i zdobywania wiedzy. Niewątpliwie jego upór w sporcie, jak i przy realizacji projektu, działały na nich motywująco. Zajęcia w Bełżcu były doskonałym, teoretycznym wstępem do kolejnych działań. Następny miesiąc, to intensywna praca uczniów. Z jednej strony poszukiwanie nowych informacji – badanie lokalnej historii  np. w ramach projektu "Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym". Z drugiej strony praca fizyczna przy cmentarzu – porządkowanie terenu.

Aż w końcu nadszedł ten najważniejszy dzień – odsłonięcie pomnika pamięci 256 ofiar zagłady na kirkucie w Krościenku nad Dunajcem. 17 czerwca na cmentarzu pojawili się goście z całego świata: potomkowie zamordowanych, przedstawiciele gmin żydowskich, lokalnych władz samorządowych oraz kościoła, darczyńcy, zaproszeni goście, mieszkańcy Krościenka i oczywiście nasi uczniowie. Przybyli z własnej inicjatywy, aby uczestniczyć w tworzeniu się nowej, lokalnej historii. Uroczysta ceremonia, z naszym sztandarem w tle, była wielkim sukcesem Pana Dariusza. Sukcesem upamiętnienia i uchronienia od zapomnienia LUDZI, nie liczb. Bo 256 – to nie liczba pomordowanych, których szczątki spoczywają na krościeńskim cmentarzu, 256 – to dwieście pięćdziesiąt sześć imion i nazwisk, które zostały wydobyte z otchłani niepamięci. Po ceremoniach miały miejsce wzajemne podziękowania oraz pożegnanie z pomysłodawcą.

Uroczystości zakończone, teraz trzeba zająć się tym miejscem na co dzień. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa Nr 2  im. Jana Pawła II objęły kirkut honorowym patronatem. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt. We wrześniu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej. Po raz kolejny Dariusz spotkał się z naszymi  uczniami i zaprosił do uczestnictwa w nowym projekcie: „Ciemności Kryją Ziemię”. W ramach jego realizacji, uczniowie klasy I b, za swoje osiągnięcia, wyjadą na sponsorowaną, dwudniową wycieczkę do Markowej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, do Bełżca, Miejsca Pamięci (obóz zagłady) i Muzeum, a także do Warszawy, gdzie zwiedzą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia z historii i wos-u na Kirkucie to już nic nadzwyczajnego.

Cały czas „działamy ku przyszłości, w stopniu lokalnym na swoim podwórku” poszukując wiedzy, motywując,  w trosce o historię lokalną, krzewiąc patriotyzm i oddolne postawy obywatelskie.

Składamy gorące podziękowania dla Darka Popieli  za to, że pojawił się w życiu Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem. Swoją osobą, pasją zaraża i motywuje uczniów do stawiania wyżej poprzeczki, spełniania marzeń, poszukiwania wiedzy. Życzymy wytrwałości i nieustawania w tych działaniach.

„Żeromski”

P.S. Szczegółowe informacje o kolejnych odsłonach projektu oraz o innych licznych osiągnięciach uczniów z „Żeromskiego” w Krościenku n. D. znajdziesz na stronie: https://lokroscienko.nowotarski.edu.pl lub https://www.facebook.com/LO-Kro%C5%9Bcienko-nad-Dunajcem-177567682275250/