Nowotarska choinka marzeń | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarska choinka marzeń

31 grudnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Paczki pod choinkę, z cudownie spełnionymi marzeniami dzieci, są już rozpakowane. Tegoroczna Akcja odbyła się rekordowo szybko. Wiele osób z niecierpliwością czekało na choinki z bombkami, które kryły dziecięce marzenia.  Po 9 dniach od wystawienia choinek już ich na gałązkach nie było.

Marzenia były weryfikowane i zgodnie z wcześniejszą informacją organizatorzy starali się, aby kwota oczekiwanego zakupu nie przekroczyła 150 zł. Wciąż jeszcze wiele osób pyta, czy pozostały jakieś nie spełnione marzenia, bo chętnie wezmą udział w Akcji. Świadczy to o wielkim sercu i chęci pomocy dla dzieci najbardziej potrzebujących.

Przypominamy, że Nowotarska Choinka Marzeń jest kierowana do dzieci (wraz z ich młodszym rodzeństwem) z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej; dzieci ze szkół podstawowych na terenie Nowego Targu. Do Akcji przystąpiły wszystkie szkoły, ogółem marzeń było 291.

Jak zwykle, w Akcję bardzo zaangażowali się: Poseł na Sejm RP Edward Siarka, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Wiceburmistrzowie Joanna Iskrzyńska-Steg i Waldemar Wojtaszek. Od strony reklamowej pomagał Marcin Drabik. Bombki przygotowywała Maria Chmielowska-Szymoniak. 

Najbardziej odpowiedzialną pracę  w wykonywaniu baniek powierzono Elfom-pomocnikom. Były to dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 oraz dzieci ze świetlicy przy kościele pw. Św. Jana Pawła II. To dla nich Dyrektor Pływalni Miejskiej Krzysztof Łapsa, przekazał vouchery na basen ze środków Miasta. Szczególne podziękowania kierowane są do szefostwa placówek i obiektów, gdzie wszyscy mogli wystawić choinki: Pływalnia Miejska, Firma Ryszard Steskal, Hala Handlowa SCH, Firma Supermarket Rajski. Choinka, jak co roku, była wystawiona w kościele pw. Św. Jana Pawła II. Bardzo pomocny okazał się również Wojciech Ciężobka, który w użyczonym przez Proboszcza ks. Jana Karlaka samochodzie przewoził choinki i paczki.  Organizatorzy dziękują mediom za propagowanie Akcji na stronach swoich wydawnictw. Anna Tylka dziękuję również swojemu mężowi, którego pomoc okazała się niezbędna. Polegała ona na przewożeniu i dowożeniu wszystkich towarów związanych z organizowaniem Akcji. Szczególne podziękowania należą się Grażynie Bryniarskiej za jej coroczną pomoc w Akcji jak również  Kindze Dziedzinie.

Jeszcze w ostatniej chwili podjechał samochód policji z Nowego Targu wypełniony po brzegi paczkami dla dzieci. Corocznie nowotarska Policja bierze udział w Akcji. W imieniu dzieci organizatorzy składają podziękowania policjantom za pomoc. Dziękują wszystkim, którzy spełnili dziecięce marzenia. Natomiast dzieciom życzą, aby ich marzenia nadal się spełniały, aby te święta przyniosły im wiele uśmiechu i radości z otrzymanych prezentów.

Tego roku bombki zostały zerwane bardzo szybko, ale,  niestety,  nierozważne zrywanie baniek spowodowało, że nie osiągnęliśmy zamierzonego rezultatu. Nie wpłynęły bowiem aż 40 paczek. Jako organizatorzy informujemy, że nie jesteśmy fundacją, nie posiadamy żadnych własnych środków finansowych na zakup brakujących prezentów. Swoją pracę wykonujemy za darmo. Nieodpowiedzialnym zachowaniem zrobiono nam - jako organizatorom - oraz czekającym na wymarzone prezenty dzieciom ogromny problem i przykrość. Przychodzące po paczki dzieci nie otrzymały ich, a my - widząc ukradkiem ocierane łzy w oczach dziecka - czuliśmy wstyd, nie umiejąc wytłumaczyć, dlaczego ktoś nie dotrzymał obietnicy. Jest to niezrozumiałe, dlaczego osoby uprzedzone o konieczności przemyślenia decyzji o zerwaniu bańki bezmyślnie ją zrywają, a następnie nie spełniają marzenia. Zarzucano mi, że choinki były rozstawione w sklepach i bombki mogły przypadkowo zerwać dzieci. Tymczasem wiemy, gdzie jakie bańki były wieszane, prosiliśmy o zwracanie uwagi, aby bańki zrywali dorośli - albo dzieci za pozwoleniem dorosłego - i tak było. Jest to wina wyłącznie tych osób, które zerwały i z jakiegoś powodu nie spełniły zobowiązania, które wzięły na siebie – mówi organizator wydarzenia.

Uczniowie Szkół Podstawowych nr 5 oraz 4 same zrobiły 7 brakujących  paczek,  wiedząc, o tej sytuacji. Pozyskany zostal  też sponsor - Państwo Zofia i Andrzej Daczyńscy, którzy przekazali środki finansowe na 10 paczek. Corocznie pomagają w zakupie brakujących prezentów. Do wydarzenia dołączyli Państwo Żuławińscy – stomatolodzy - oraz  Wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, zakupując we własnym zakresie prezenty. Pozostałe prezenty zostały zakupione w ostatniej chwili. Część została zrobiona w trybie awaryjnym, jednak organizatorzy ubolewają, gdyż nie były to prezenty spełniające wypisane na karteczce marzenie dziecka. Brakujące prezenty rozwieziono jeszcze przed Wigilią. Pozostały do przekazania 2 paczki, które trafią do dzieci po Nowym Roku.

Po tegorocznej edycji nasuwa się pytanie, czy nadal będzie organizowana taka Akcja, jaką jest Nowotarska Choinka Marzeń, czy też zostanie zakończona tak wspaniale zapowiadającą się pomoc dla tych, którzy tego potrzebują.

Tekst i fot.: Anna Tylka, Organizator i koordynator Akcji