Dyplom uznania za udział w kanadyjsko-polskim projekcie historycznym dla kierownika Muzeum Podhalańskiego | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dyplom uznania za udział w kanadyjsko-polskim projekcie historycznym dla kierownika Muzeum Podhalańskiego

10 lipca 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Do Stolicy Podhala dotarła miła informacja o uhonorowaniu Roberta Kowalskiego Kierownika Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu Dyplomem Uznania przez Radę Programową kanadyjsko-polskiego, historyczno-edukacyjnego projektu: „Pamięć i Cześć Bohaterom Błękitnej Armii Gen. Józefa Hallera”. Program ten z ogromnym sukcesem jest realizowany od 2013 r. w Kanadzie. Kuratorami Programu są: Barbara Haller –członek rodziny Gen. J. Hallera oraz Leszek Krupnik, Prezes Towarzystwa Pamięci Gen. J. Hallera i Hallerczyków w Jurczycach, które od pokoleń są miejscowością rodu Hallerów. Koordynatorką i autorką programu jest natomiast Pani Ewa Elżbieta Deoniziak, która w liście przesłanym do Muzeum Podhalańskiego pisze:

”Szanowny Panie, mam zaszczyt poinformować Pana, że za Pana prace, zaangażowanie oraz profesjonalizm w dziedzinie upamiętniania Bohaterstwa Błękitnej Armii ze szczególnym uwzględnieniem Podhalańskich Żołnierzy został przyznany Panu Dyplom uznania naszego programu w 100-tną rocznicę powrotu Hallerczyków do Polski. Dziękuję za to co Pan już osiągnął dla dobra kolejnego pokolenia Polaków, dziękuje też za to co w przyszłości jeszcze Pan zrobi dla Ojczyzny, abyśmy my wszyscy  byli  godnymi spadkobiercami Ich przelanej krwi i ofiary z życia. Dyplom uznania jaki Panu przyznajemy, jest wyrazem szacunku za pracę, wdzięczność, a także podziękowaniem za budowanie pomostu pomiędzy przeszłością i teraźniejszością dla przyszłości pokolenia Polonii jak i Rodaków w Ukochanej Ojczyźnie – Polsce.”

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 2017 r. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, włączyło się w obchody ogłoszonego przez Senat RP,  Roku Generała Hallera, jednego z najwybitniejszych dowódców w historii Wojska Polskiego. Nowy Targ i Podhale miało zaszczyt kilkakrotnie gościć twórcę „Błękitnej armii”, która w roku jubileuszowym obchodziła również rocznicę 100-lecia swego powołania. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na Podhalu prężnie działali byli żołnierze zrzeszeni w Podhalańskiej Chorągwi Związku Hallerczyków.

W święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2017 r. w ratuszu odbył się wernisaż wystawy historycznej pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze” przygotowanej właśnie przez Roberta Kowalskiego historyka i kierownika Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Ekspozycja, na której prezentowane były pamiątki po byłych hallerczykach, autografy generała, sztandar organizacyjny i mundury była czynna do końca 2017 r. Można ją było również oglądać w Urzędzie Miasta w Nowym Targu, a obecnie eksponowana jest w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce.

 

Tekst i zdjęcia: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu