Nowotarskie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarskie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

3 września 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

1 września Nowy Targ uczcił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. „Chcemy trwać przy tym dniu, w tym miejscu, żeby pamiętać, żeby cały czas wołać do świata o pokój, o rozmysł nad tym do czego potrafi doprowadzić ślepa ideologia” – mówił podczas uroczystości burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

 „Czcijmy naszych bohaterów, miejmy ich we wdzięcznej pamięci i nie pozwólmy zbrukać tej pamięci. Nie pozwólmy na to, żeby Polska była obrażana kłamstwami o naszej postawie w czasie II wojny światowej” – apelowała w miejscu pamięci ofiar terroru, pani poseł Anna Paluch. 

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele św. Katarzyny, odprawiona w intencji Ojczyzny i Poległych. Stamtąd nastąpił przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych przez nowotarski rynek na Plac Kombatantów, w miejsce Pamięci Ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy i Rotę, odbył się Apel Poległych i złożenie wiązanek przez delegacje. W uroczystościach wzięli też udział mieszkańcy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili pani poseł na Sejm RP Anna Paluch oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

-Dziękuję za to, że miasto Nowy Targ w piękny i godny sposób czci tę ważną rocznicę. Stolica Podhala potrafi pamiętać. Bardzo się cieszę i dziękuję za to, że są obecne szkoły, bo to przecież samorząd, który jest organem prowadzącym pokazuje, jakie rocznice należy czcić i w jaki sposób – dziękowała pani poseł Anna Paluch, przywołując następnie wydarzenia sprzed 80 lat, m.in. w Wieluniu. O 1 września mówiła jako o tragicznym dniu, który „wszystkim Polakom wrył się w pamięć i jest pamiętany, chociaż to już trzecie pokolenie żyje i pracuje na polskiej ziemi”. Terror hitlerowski określiła jako „nieporównywalny z sytuacją w żadnym innym okupowanym państwie Europy”.

-To był pokaz wojny totalnej. Tylko u nas za podanie Żydowi kawałka chleba można był pójść do obozu albo zginąć na miejscu. Tylko u nas był terror rozstrzeliwania na ulicach. W bardzo wielu miejscach Warszawy są ślady okupacji niemieckiej, łatane kamienne elewacje ze śladami po kulach i granatnikach, tablice z nazwiskami. Można było wyjść z domu rano i nie wrócić. Tak wyglądała niemiecka okupacja. Dlatego pamiętajmy o naszych rodakach, pamiętajmy o tym polskim dążeniu do wolności. Czcijmy naszych bohaterów, miejmy ich we wdzięcznej pamięci i nie pozwólmy zbrukać tej pamięci. Nie pozwólmy na to, żeby Polska była obrażana kłamstwami o naszej postawie w czasie II wojny światowej – apelowała pani poseł, zwracając się w sposób szczególny do obecnej podczas uroczystości młodzieży.

Burmistrz Grzegorz Watycha zwrócił uwagę na to, że tragiczny wrzesień 1939 jest symboliczny również dlatego, że stał się początkiem czarnej historii naszego kraju. 

-To już 80 lat. Jeszcze kilka lat temu byli tutaj z nami uczestnicy kampanii wrześniowej, odeszli już na wieczną wartę. Mimo to chcemy trwać przy tym dniu, w tym miejscu, żeby pamiętać, żeby cały czas wołać do świata o pokój, o rozmysł nad tym, do czego potrafi doprowadzić ślepa ideologia, która za cel przybiera zniszczenie drugiego człowieka, podporządkowanie drugiego kraju. To, co wydarzyło się 80 lat temu było początkiem wielkiej tragedii, której skutki odczuwamy do dnia dzisiejszego. Jeżeli dziś patrzymy na Europę, na świat, możemy tylko pomyśleć sobie gdzie byłby nasz kraj, gdyby nie atak Niemców, a później Sowietów, gdzie bylibyśmy w światowym poziomie rozwoju. Mam nadzieję, że my i nasze dzieci nigdy nie zaznają tego, co było udziałem naszych dziadków.

Po oficjalnym punkcie programu nastąpiła część artystyczna w wykonaniu Studia Piosenki Septyma pod kierownictwem Doroty Kret. Krótki koncert rozpoczął się od wykonania utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, który w tak wymownym miejscu, w tę szczególną rocznicę, w upalnym dniu – dokładnie takim samym, jak 80 lat temu -zabrzmiał symbolicznie i refleksyjnie.

 

Tekst i zdjęcia: Urząd Miasta Nowy Targ