Europejskie spotkania w Metalce | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Europejskie spotkania w Metalce

25 października 2011
W dniach 17-21 października 2011r. w ramach Wielostronnego Programu Comenius odbyło się trzecie spotkanie projektowe w Zespole Szkół Technicznych i Placówek, na które przyjechali uczniowie ze szkół partnerskich z Niemiec, Bułgarii i Francji. W trakcie wizyty poznali polski system edukacji, kulturę, tradycję, obyczaje oraz zabytki i atrakcje turystyczne naszego regionu.

Mnóstwo wrażeń dostarczyła już w pierwszym dniu wycieczka do najpiękniejszej z dolin Tatr Zachodnich, Doliny Kościeliskiej. Uczestnicy mieli możliwość poznania także podziemnego świata tatrzańskich jaskiń na przykładzie Jaskini Mroźnej.

Drugi dzień to bezpośredni kontakt z naturą Pienin. Podczas wycieczki rowerowej wyjątkowo malowniczą trasą ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru trudno było się skupić na trasie - widok gór na drugim brzegu pochłaniał większość uwagi. Chciałoby się zatrzymywać co chwilę i napawać się pejzażem. Popołudnie to wspinaczka w kamieniołomie góry Wdżar na Snozce. Głównymi atrakcjami było przejście mostem linowym oraz tzw. "tyrolka", czyli zjazd ukośny po napiętej pod kątem linie w ekwipunku alpinistycznym. W programie nie mogło zabraknąć także wycieczek do Krakowa oraz kopalni soli w Wieliczce. Goście uczestniczyli w lekcjach języków obcych, technologii informacyjnej, fizyki oraz przedmiotów mechanicznych. Zwiedzili także szkołę oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, gdzie w pracowni automatyki przemysłowej zobaczyli pracę robota.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kurs malowania na szkle - uczestnicy poznali charakterystyczną dla Podhala najstarszą technikę twórczości góralskiej wraz z typowymi dla niej motywami. Wernisaż prac odbył się w czasie imprezy pożegnalnej. W ten wieczór nastąpiło oficjalne podsumowanie i zakończenie spotkania. Uczestnicy otrzymali certyfikaty, upominki, mieli możliwość spróbowania potraw typowych dla naszego regionu a także posłuchać zespołu "Kumple Janosika", w którym grają uczniowie ZSTiP.

Z naszymi gośćmi byliśmy bardzo zżyci, dlatego pożegnania wywołały u wielu łzy. Podobno integracja "europejska" trwała jeszcze do późnych godzin wieczornych.

Zdjęcia: Archiwum ZSTiP
Tekst: ZSTiP